• ZŠ Richnava,189 je neplnoorganizovanou školou v zriaďovateľskej pôsobnosti RÚŠS v Košiciach s   1. ročníkom v 5 triedach, 2. ročníkom v 6 triedach a 3. ročníkom v 5 triedach. Základná škola, Richnava 189 vznikla v školskom roku 2019/2020. Školu navštevuje okolo 320 žiakov, edukácia umožňuje začlenenie žiakov so zdravotným znevýhodnením do edukácie. Vzdelávanie prebieha v jednej budove, ktorá má k dispozícii 9 učební. Vyučovanie prebieha v dvojzmennej prevádzke. Škola zamestnáva 31 zamestnancov z toho 27 pedagogických zamestnancov: 18 učiteľov,   8  pedagogických asistentov, 1 školský špeciálny pedagóg,  

      1. Charakteristika žiakov

      Budova  školy sídli v obci Richnava a tvorí školský obvod pre obec  Richnava so segregovanou rómskou osadou.

      Školu navštevujú žiaci pochádzajúci z marginalizovaného prostredia. Cieľová skupina žiakov školy má rôznorodé zloženie. Okrem minoritnej populácie školu navštevujú aj žiaci  zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorých je  väčšina. Na prekonávanie edukačných ťažkostí pre žiakov so zdravotným znevýhodnením, ktorých je v školskom roku  2023/2024  sedemnásť, bude dohliadať PODPORNÝ TÍM.

       

       

      1. Charakteristika pedagogického zboru

      Počet učiteľov pripadajúcich na počet žiakov v zmysle Nariadenia vlády sa pohybuje v priemere 20. Všetci majú vysokoškolské  pedagogické vzdelanie druhého stupňa. Na edukácii sa podieľa aj 8 pedagogických  asistentiek. 

       V edukácii pedagógovia uplatňujú najnovšie poznatky vedy a techniky využívaním IKT. Pre lepšie pochopenie a osvojenie učiva uplatňujú aj alternatívne edukačné metódy vo výučbe. Pedagógovia individuálne pristupujú  k  žiakom školy.   Pedagógovia školy si účasťou  v  rôznych formách  vzdelávania zvyšujú svoju odbornosť na rozvoj kľúčových kompetencií žiakov, majú dostatočné skúsenosti s edukáciou žiakov  z marginalizovaného prostredia a ZZ žiakov. Sú otvorení prijímať nové  metodické a didaktické postupy, aplikovať aktivizujúce metódy v  inkluzívnej edukácii v duch nového kurikula.

      Ďalšie vzdelávanie pedagogických a odborných zamestnancov je zamerané na rozvoj  a neustále dopĺňanie si profesijných  kompetencií v oblasti edukácie MRK, jazykových a komunikačných schopností, finančnej, čitateľskej a matematickej gramotnosti a nového kurikula.

       

       

      Dlhodobé projekty  

      Škola sa zapojila do 

      Národného projektu "Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov III" 

      ZDROJ : https://nivam.sk/np-pop3/ 

      Národný projekt POP III

      Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií 3 je zameraný na financovanie podporných profesií v školstve, ktorý bude financovaný z nového Programu Slovensko, teda zo zdrojov Európskej únie. Národný projekt pomôže udržať pozície školských podporných tímov, pedagogických asistentov, pomocných vychovávateľov v materských, základných a stredných školách, ako aj školských digitálnych koordinátorov.
      Cieľom nového projektu je stabilizovať pozície, ktoré boli doteraz financované cez rôzne projekty zo zdrojov EÚ. Preberajú sa pozície z národných projektov realizovaných v rámci rezortu školstva (projekty POP a POP II), z národného projektu, ktorý v materských školách realizoval Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity (PRIM II), a projekty pomocných vychovávateľov v materských školách a pedagogických asistentov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pokračovať bude na školách aj pozícia školského digitálneho koordinátora.
      Projekt je nastavený na postupné preklápanie pozícií do financovania zo štátneho rozpočtu. V rámci štátneho rozpočtu sa plánuje navyšovanie pozícií od 1. 9. 2024 (najmä asistentské pozície) a od 1. 9. 2026 (najmä školské podporné tímy).

       

      ZŠ Richnava  sa zapojila do projektu “ Učíme sa spolu“ je to podpora naratívnej komunikácie v slovenskom jazyku u detí z marginalizovaného jazykového prostredia. KEGA 060 UK-4/2017 garantka Mgr. Zlatica Zacharová Jursová PhD.

       

      ENVIRONMENTÁLNY PROJEKT - Triedim Triediš Triedime https://www.sazp.sk/novinky/minister-odstartoval-projekt-triedim-triedis-triedime.html

              5.  Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi

      Spolupráca s rodinou je realizovaná najmä na  zasadnutiach triednych aktívov, rodičovskej rady, triednych schôdzach rodičov, osobnými návštevami rodičov a pohovormi s pedagogickými zamestnancami pri riešení aktuálnych  problémov, písomnými pozvaniami  rodičov.

      Rodičovská rada sa podieľa na organizovaní akcií pre žiakov:

      Mikulášsky večierok, Karačoňa, Karneval, Medzinárodný deň Rómov, Deň detí.

       

      Spolupráca s radou školy je na dobrej úrovni, stretnutia sa uskutočňujú 3 x ročne /a podľa  potreby /. Rada školy je 11 – členná, predmetom rokovaní je  organizácia školského roka, materiálne a technické vybavenie školy, návrh rozpočtu a odmeňovanie zamestnancov, štatút rady školy, výsledky výchovno – vzdelávacieho procesu,  prerokovanie ŠkVP- školský vzdelávací program ISCED -1.

       

      Škola ako spoločenský subjekt spolupracuje a svoje aktivity koordinuje s rôznymi inštitúciami, najmä s Regionálnym úradom školskej správy v Košiciach od 01. 01. 2022- zriaďovateľ.  NIVAM Bratislava, CPP Gelnica a SCPP Spišský Hrhov,  ÚPSVaR  Gelnica, Sociálnou poisťovňou a zdravotnými poisťovňami, farským úradom, zubným a praktickým lekárom, pediatrom, ŠZŠ Richnava,  MŠ Richnava, Poľnohospodárskym družstvom Kluknava,  a súkromnými podnikateľmi .

       

       

      Škola ako životný priestor

      Žiaci, pedagógovia a ostatní zamestnanci školy sa starajú o úpravu a estetické prostredie tried, chodieb a ostatných dočasných priestorov v areáli školy pestovaním kvetov, aktuálnou výzdobou, aktualizáciou násteniek a informačných tabúľ, starostlivosťou o zeleň v  školskej záhrade.

      Kreatívny tím pedagógov sa podieľa na tvorivej klíme v triede.

       

         Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri edukácii

      Škola zabezpečuje bezpečné a zdraviu vyhovujúce podmienky v dočasných priestoroch na edukáciu pre všetkých žiakov, zamestnancov a návštevníkov školy.

      Každoročne v prvý vyučovací deň školského roka sú žiaci poučení o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, čo potvrdzujú svojim podpisom. V škole externe pracuje odborný  bezpečnostný technik, ktorý vykonáva školenie BOZP a PO pre nových zamestnancov, opakované školenia pre všetkých zamestnancov, koordinuje periodické revízie všetkých zariadení v zmysle platných právnych predpisov. 

      V rámci  didaktických hier žiakov vykonávame 1x ročne nácvik požiarneho poplachu. Počas vyučovania a pri všetkých hromadných akciách na bezpečnosť žiakov dozerajú pedagogickí zamestnanci. Prevádzkoví zamestnanci zabezpečujú údržbu a hygienické podmienky vo všetkých dočasných objektoch školy.

       

       

       

      CHARAKTERISTIKA  ŠkVP    

      1.Pedagogický princíp školy

       

      Edukačnú činnosť budeme hneď od začiatku smerovať k vytvoreniu dobrého tímu v triede, na rozvíjanie sebapoznania žiaka. Cieľom bude, aby žiaci získali veľmi dobré komunikačné kompetencie v štátnom jazyku, poznali svoje silné a slabé stránky. Naučili sa vyjadrovať a tlmočiť, myšlienky, pocity, fakty a názory ústnou a písomnou formou. Z jazykového hľadiska interaktívne reagovať primeraným a kreatívnym spôsobom v rôznych spoločenských a  kultúrnych súvislostiach. Pripraviť žiakov na život, ktorý od nich vyžaduje, aby boli schopní kriticky a tvorivo myslieť, rýchlo a účinne riešiť problémy. Formovať u žiakov tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotové orientácie. 

       

      2. Zameranie školy a stupeň vzdelania

       

      Koncepčné zámery školy:

       

      Pri výchove a vzdelávaní žiakov škola bude klásť dôraz na:

      • EKONOMICKÚ VÝCHOVU
      • ENVIRONMENTÁLNU VÝCHOVU
      • ESTETICKÚ VÝCHOVU
      • EMOCIONÁLNU VÝCHOVU
      • ERUDOVANOSŤ, EFEKTÍVNOSŤ a  EMPATICKÝ PRÍSTUP V EDUKÁCII.

       

      Tieto zámery sú  rozpracované v jednotlivých pedagogických  materiáloch školy.

       

       Aktivity školy v edukačnom procese sú nasmerované na naplnenie cieľov:

      • chceme byť školou so svojou históriou, budúcnosťou, ktorá bude  mať pevné základy postavené na demokratických zásadách a princípoch,
      • v popredí nášho záujmu je  náš žiak, v ktorého prospech pracuje tím pedagogických i nepedagogických zamestnancov,
      • hlavný dôraz bude v rozvoji komunikačných kompetencií v slovenskom jazyku, digitálnych kompetenciách  a kompetenciách naučiť sa učiť,
      • úspešnosť žiaka v ďalšom štúdiu,
      •  chceme byť  školou otvorenou pre žiakov i verejnosť,
      • veľký dôraz kladieme na zdravý vývoj, bezpečnosť, ekológiu vonkajšieho i vnútorného  prostredia,
      • veľký dôraz kladieme na kvalitu edukačného procesu,
      • podporujeme výučbu cudzích jazykov a informatiky,
      • podporujeme talentovaných a nadaných žiakov v ich rozvoji,
      • venujeme pozornosť efektívnej integrácii žiakov,
      • veľkú pozornosť venujeme žiakom zo sociálne a jazykovo znevýhodneného prostredia pri adaptácii na školu,
      • hľadáme možnosti, ale najmä čerpáme skúsenosti zapájaním sa do rôznych aktivít a projektov, ktoré by mohli skvalitniť našu ponuku.

      3. Profil absolventa

       Absolvent ISCED 1 / primárneho vzdelávania/ by mal svojim vystupovaním robiť dobré meno škole, byť schopný vytvárať dobré medziľudské vzťahy. Mať pozitívny postoj ku komunikácii v štátnom jazyku pre kritický a konštruktívny dialóg, uvedomiť si vplyv jazyka na ostatných a chápať potrebu používať ho pozitívnym a sociálne zodpovedným spôsobom. Vie komunikovať v cudzom jazyku na schopnosti A1 /porozumieť, vyjadrovať sa jednoduchými vetami, počúvať, hovoriť, čítať, písať/. Vie používať informácie a pracovať s nimi, využíva kreativitu. Vie čítať s porozumením , ovláda písomnú formu komunikácie /vyjadruje sa písomne/.Vie interpretovať a reprezentovať informácie a poznatky. Vie aktívne počúvať. Vie byť zvedavý – mať chuť poznávať. Vie prejavovať a zvládať emócie. Je pripravený niesť zodpovednosť. Je motivovaný pre učenie. Vie spolupracovať s druhými a budovať vzťah s druhými. Vie aktívne tvoriť a ochraňovať životné prostredie. Vie kooperatívne riešiť problémy a konflikty. Vie vnímať kultúrnu tradíciu svojho jazyka a reči. Rozumie symbolom, ktoré sú obvyklé v našej kultúre. Pozná zvuky- hudobné motívy našej kultúry. Vie interpretovať pohyb a iné signály ľudského tela charakteristické pre našu kultúrnu tradíciu. Pozná a akceptuje kultúrnu rozdielnosť a národné, národnostné, etnické odlišnosti. Pozná pravidlá ,normy a zvyky súvisiace s úpravou oblečenia, vlasov či  tváre, pozná pravidlá spoločenského kontaktu a v súvislosti s tým aj štýl obliekania sa na rôzne udalosti. Pozná rozdiely medzi folklórom a súčasnou hodobnou produkciou.

      4.  Pedagogické stratégie

      Edukačná činnosť je zameraná na to, aby škola a školské vzdelávanie fungovali ako spravodlivé systémy, kde majú všetci žiaci rovnakú príležitosť rozvíjať svoj potenciál.

      V oblasti rozumovej výchovy je naším cieľom rozvíjať kľúčové kompetencie, tvorivé myslenie, samostatnosť a sebahodnotenie.

      Osobnostný a sociálny rozvoj budeme realizovať stimuláciou skupín žiakov so sociálne a jazykovo znevýhodneného prostredia, podporou individuálnych schopností  nadaných žiakov.

       

      Vo vyučovacom procese budeme využívať hlavne tieto formy a  metódy  :   Využívame formy inkluzívneho, skupinového, programovaného, individuálneho vyučovania, blokové vyučovanie,  vyučovanie v rôznom prostredí a  konzultačné hodiny.

      Používame tieto vyučovacie metódy: INKLUZÍVNE VZDELÁVANIE 

          • motivačné metódy                              
          • expozičné metódy
          • fixačné metódy
          • diagnostické metódy 

       

      Motivačné vyučovacie metódy:

       

           Zmluva s vyučujúcou alebo záväzok,

           Impulz,

           Riziko/ alebo riskuj,

      Brainstorming (búrka mozgov),

      Case study (prípadové štúdie,)

      Motivačný rozhovor,

      Rozprávka,

      Choď na svoje siesto,

      Výmena názorov,

      Televízna reklama

      Kolotoč.

       

      Expozičné vyučovacie metódy:

       

      Výklad,

      Vysvetľovanie,

      Interaktívna prednáška,

      Debata,

      Kolotoč /carousel/,

      Načúvacie tímy,

      Študijný turnaj,

      Snowbolling (lepenie snehovej gule),

      Synektika,

      Nasadené otázky.

       

      Fixačné vyučovacie metódy:

       

      Štruktúrny strom,

      Pravda alebo klamstvo,

      Poradenie na nástenke,

      Mind-mapping (myšlienková mapa),

      Učebná sieť,

      Diskusia,

      Pexeso,

      Trojfázová „akvarijná“ diskusia,

      Reťazová reakcia,

      Krížovka.

       

      Diagnostické vyučovacie metódy:

       

      Blesková diagnostika,

      Metóda „čiernej skrinky“,

      Výstupný test,

      Hádanie cudzích slov,

      Triedenie kariet.

       

       Základné druhy diagnostikovania: priebežné, frontálne, individuálne, skupinové, testovanie.

       

       Formy diagnostikovania: ústne, písomné, grafické, pohybové, kombinované.

      etky druhy diagnostikovania a to skúšanie, preverovanie, hodnotenie, známkovanie budú v súlade s metodikami hodnotenia žiakov, budeme sa orientovať na pozitívne hodnotenie žiakov, pre zvýšenie ich vnútornej motivácie.

       

      Podporujeme  interaktívne vyučovanie, monotématické vyučovanie  a výučbu pomocou didaktickej techniky /IKT/, diskusie, samostatné a tímové projekty,dlhodobé samostatné práce /referáty/, prezentácie, praktické vyučovanie.

       

       V oblasti emocionálnej výchovy chceme vychovať dobrého človeka s pozitívnym  prístupom k životu.

                                                              

       

      5.Zabezpečenie výučby pre žiakov  so  zdravotným znevýhodnením

       

      V zmysle Všeobecnej deklarácie ľudských práv a Deklarácie práv dieťaťa sme otvorenou školou pre všetkých žiakov. 

      Zabezpečujeme efektívnu podporu žiakom so ZZ v  spolupráci s odbornou komisiou, školským špeciálnym pedagógom a rodičmi žiakov. Podľa Nového školského zákona.

            

      5.1 Zabezpečenie výučby pre žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia

           Špecifickým cieľom výchovno-vzdelávacieho procesu žiakov zo SZP je prostredníctvom eliminácie alebo odstránenia hendikepov vyplývajúcich zo sociálneho znevýhodnenia / komunikačné schopnosti, kultúrne a sociálne vylúčenie, generačnej chudoby.../ dosiahnuť primeraný rozvoj ich schopností a pozitívnu motiváciu k ďalšiemu vzdelávaniu.

       

      Vytvárame edukačné prostredie rešpektujúce sociálne, kultúrne a jazykové špecifiká detí zo SZP, spolupracujeme s rodičmi v mimovyučovacích aktivitách a umožňujeme žiakom prezentovať svoju kultúru a identitu.

       

      6. Začlenenie prierezových tém

           Škola cieľavedome  rozvíja kľúčové kompetencie v edukácii žiakov v oblastiach:

      • enviromentálnej výchovy,
      • dopravnej výchovy,
      • ochrany života a zdravia,
      • multikultúrnej výchovy,
      • regionálnej výchovy,
      • mediálna výchova,
      • osobnostný a sociálny rozvoj
      • výchovy k manželstvu a rodičovstvu,
      • výchovy k ľudským právam,

       

      Všetky menované oblasti sú kontinuálne začlenené v jednotlivých vyučovacích predmetoch.  Dopravnú výchovu budeme realizovať aj formou výcviku na detskom dopravnom ihrisku. V rámci  obsahu učiva Ochrana života a zdravia žiaci primárneho stupňa absolvujú 1 x ročne didaktické hry v prírode.

       

    • Nadpis

    • Lorem ipsum...