• PROJEKTY

    • Národný projekt "Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II" (NP POP II)

       Ministerstvo školstva naďalej pokračuje v podpore inkluzívneho vzdelávania na školách. Výzvy na dopytovo orientované projekty V ZŠ úspešnejší a V ZŠ úspešnejší II umožnili vytvorenie nových pracovných pozícií pre pedagogických asistentov, asistentov učiteľa pre žiakov so zdravotným znevýhodnením či vytváranie inkluzívnych tímov. Do týchto výziev sa zapojili stovky škôl z celého Slovenska. Národný projekt „Škola otvorená všetkým“ taktiež podporuje inkluzívne vzdelávania a skvalitňuje profesijné kompetencie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov s cieľom zabezpečenia rovnaké prístupu ku kvalitnému vzdelávaniu a zlepšeniu výsledkov a kompetencií detí a žiakov. Nový národný projekt „Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II“  nadväzuje na spomínané projekty a zabezpečí implementáciu princípov inkluzívneho vzdelávania v materských, základných a stredných školách prostredníctvom podpory pedagogických asistentov, asistentov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením a členov inkluzívneho tímu (školský psychológ, špeciálny pedagóg a sociálny pedagóg) na školách.     Z dôvodu synergií a zabezpečenia kontinuity nový národný projekt podporí asistentov a členov inkluzívnych tímov na školách, ktorí boli zapojení do NP Škola otvorená všetkým. Projekt súčasne umožní zapojenie aj ďalších materských, základných i stredných škôl, nevnímajúc štátne, cirkevné a súkromné školy z celého Slovenska, vrátane Bratislavského samosprávneho kraja, a to prostredníctvom výzvy, ktorú zverejní Metodicko-pedagogického centrum
      V rámci národného projektu ,,Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II", ktorý zastrešuje MPC Bratislava pôsobí od 1.09.2020 do 31.8.2022.

       

      Národný projekt POP III

      Národný projekt Podpora pomáhajúcich profesií 3 je zameraný na financovanie podporných profesií v školstve, ktorý bude financovaný z nového Programu Slovensko, teda zo zdrojov Európskej únie. Národný projekt pomôže udržať pozície školských podporných tímov, pedagogických asistentov, pomocných vychovávateľov v materských, základných a stredných školách, ako aj školských digitálnych koordinátorov.
      Cieľom nového projektu je stabilizovať pozície, ktoré boli doteraz financované cez rôzne projekty zo zdrojov EÚ. Preberajú sa pozície z národných projektov realizovaných v rámci rezortu školstva (projekty POP a POP II), z národného projektu, ktorý v materských školách realizoval Úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity (PRIM II), a projekty pomocných vychovávateľov v materských školách a pedagogických asistentov financovaných z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pokračovať bude na školách aj pozícia školského digitálneho koordinátora.
      Projekt je nastavený na postupné preklápanie pozícií do financovania zo štátneho rozpočtu. V rámci štátneho rozpočtu sa plánuje navyšovanie pozícií od 1. 9. 2024 (najmä asistentské pozície) a od 1. 9. 2026 (najmä školské podporné tímy).

      Logo Nadácie SPPLogo Nadácie SPPLogo Nadácie SPPLogo Nadácie SPPLogo Nadácie SPP


      Projekt USILOVNÉ VČIELKY

      Tento projekt " Usilovné včielky" sa uskutočnil vďaka finančnej podpore " Nadácie SPP" z programu SPPoločne pre komunity.

      Keď sme v škole  premýšľali o tom, ako naučiť našich žiakov  používať  technologie a programovať, vždy sme si predstavovali len počítač, notebook či tablet.  Potom sem však objavili  Bee Bot .

       Zakúpením Bee Bot robotickej včielky ako  didaktickej pomôcky pre žiakov našej školy sa hravou formou prispieva k rozvoju logického myslenia, priestorovej orientácie a plánovania. Práca s včielkou nenásilne podporuje aj jemnú motoriku a posilňuje koncentráciu pozornosti žiaka. U našich školákov je veľmi vhodným nástrojom pre praktickú výučbu základov programovania.

       ČO JE TO BEE BOT?

      Bee Bot je programovateľný  robot, ktorý bol navrhnutý tak, aby ho používali žiaci prvého stupňa.  Bee Bot sa naprogramuje pomocou šípok na jeho chrbte. Vykonávana pohyb dopredu, dozadu alebo otočenie o 90 stupňov.  Základnou myšlienkou je, že naši žiaci naprogramujú Bee Bot tak, aby sa pohyboval po mriežke alebo mape s cieľom vyriešiť úlohu. Je to úžasný malý robot. Bee Bot je viac než len lekcia o kódovaní. S Bee Bot si žiaci tiež precvičia počítanie, radenie, riešenie problémov, odhadovanie, smerovanie a slovnú zásobu. To všetko sú úžasné zručnosti 21. storočia, ktoré potrebujú všetci naši žiaci.

      Bee Bot používa 15 cm  mriežkový systém (nazývaný mapa), aby sa posunul ďalej. Každé tlačidlo dopredu posunie Bee Bot o 15 cm  dopredu. Vďaka použitiu vopred vyrobenej mapy Bee Bot alebo mriežky, ktoré sme si  sami vyrobili, možno Bee Bot použiť na akomkoľvek vyučovacom predmete.

      Takou to modernou formou vzdelávania pripravujeme žiakov na úplne neznáme povolania, ktoré ich čakajú v budúcnosti.

      Logo Nadácie SPPLogo Nadácie SPPLogo Nadácie SPPLogo Nadácie SPPLogo Nadácie SPP